Warning / Uyari

............... Welcome to our blog... The albums here are not the original recording, digital copies are prepared to listen to... Please buy the original products ....................Blogumuza hos geldiniz... Buradaki albumler orjinal kayıt olmayıp,dinlemek icin hazirlanmis dijital kopyalardir... Lutfen orjinal urun satin alin..............

29 Ağustos 2009 Cumartesi

Turkish Music / Turkish Folk / Ilahi, Ayin, Ritualistic Yezidiler / EzidiCD 1:

Afirandina Dinyaye
Denge Tawise Melek
Qele Çarşema Sor A Sere Nisane
Duaya Sibehe
Şehdeya Dini
Duaya Evare
Beyta Xeribo
Piştperde
Beyta
Şerfedin
Beyta Lavije Pira
Qewle Çarşema Sor
Qewle İbrahim Xelil
Duaya Nane
Şiroveya Cejna Çarşema Sor
Qewle Sere Sere Merge
Duaya Sere Mirijan
Beyta Dinya
Qewle Şexe Heseni
Qewle Ababekira Omera
Qewle Kofa
Qewle Raviya Adaviya
Sema / Dua - Enstrümantal
Semaya Kanuni / Dua - Enstrümantal
Duaya Mezin
Durazaya Xwedane Male

CD 2:

Delal
Meme Alan
Meme Alan
Em İn Xorten Ezdi
Ez Keçikek Zerdeşti Me
Ya Tawise Melek
Ezdi Me
Şex Mirza
Dawude Dawud
Hemede Seyid Axa
Delale Milla
Bedewi
De Heware
Cangir Axa
Dirok
Merani
Meluli
Lawike Simoqi
Hozan Daxi
Derweşe Evdi
Emine


DOWNLOAD/listen

Ezidiler çalışması, Ezidi sözlü kültürüne geniş bir pencereden bakan bir araştırmanın ürünüdür. Amed Gökçen tarafından hazırlanan çalışma, Türkiye'den göç eden Ezidilerin yoğunlukla yaşadığı Almanya'da yapılan alan araştırmasının ürünüdür.

Ezidi kültürü ve geleneği Mezopotamya'nın her köşesinden izler taşıdığı halde, bu izlere ulaşmak yakın zamana kadar pek mümkün değildi. Bu çalışmayla beraber sadece Ezidi kültürünün temel bilgileri değil, Ezidi dininin yapı taşlarını oluşturan dua, qewl ve beyt'lere de yer verilmektedir. Albümde Türkiye, Irak, Suriye, Ermenistan ve Almanya Ezidilerinin sesleri aktarılmaktadır.

Ezidiler, yaşadığımız çoğrafyada, haklarında çok şey yazılmış ama bir o kadar da az bilgiye sahip olunan dini cemaatlerden biridir. Nitekim eldeki bilgiler ışığında oluşan ilk izlenimler genellikle negatif çağrışımlar içerir. Bu çalışmayla beraber Mezopotamya'nın köklü misafirlerinin kendilerini anlatmaları ve seslendirmeleriyle bu toz bulutunun dağıtılması amaçlanmaktadır.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

YASAL UYARI

Sitemizden indirmiş olduğunuz dosyalar her sanatçının kendi isimleriyle tescil edilmiş eserlerinin dijital kopyalarıdır.Bu dosyalar size tanıtım amaçlı sunulmaktadır. Müzik dosyalarını bilgisayarınız da 24 saatten fazla tutmanız T.C.yasalarına göre suç sayılır. Bu tür bir yasal işlem'de ethnicmusiclist.blogspot.com ve sitemizde reklamı ya da banner'ı bulunandiğer siteler bu duyurunun yayınlanmasını takiben sorumluluk kabul etmeyecektir. Arkadaşlar çoğu sanatçımız eserlerini,aylarını, senelerini, gecelerini, duygularını ve emeklerini yoğurarak ortaya çıkarmaktadır.Sevdiğiniz sanatçıların gelecekte de sizlere güzel eserler verebilmesi için bandrollü albümlerini alın. Not: Sanatçının kendisi,resmi internet sitesi ya da plak şirketi tarafımıza mail yoluyla ulaştığında dosyalar siteden kaldırılacaktır.E-mail:otekiradyo@gmail.com